ویروس کرونا و علائم، تشخیص، درمان آن


توضیحاتی پیرامون ویروس کرونا

ویروس های مختلف از جمله عوامل بیماری زا برای انسان ها و دیگر حیوانات محسوب می شوند. ویروس کرونا مدتی است که در سطح جهان گسترش یافته است. این ویروس از جمله ویروس های بزرگ محسوب می شود. ویروس کرونا در حقیقت جزء کوچکی از دسته ی بزرگی از ویروس ها محسوب می شود. بزرگ بودن ساختار شیمیایی آن علت تشکیل شدن انواع متعدد و مختلف آن می باشد.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

تاریخچه ی ویروس کرونا

حال که جدیدترین نوع ویروس کرونا سایه ی شوم خود را بر سر اغلب کشورهای جهان انداخته است، تصور برخی از مردم بر نبود اطلاعات در مورد این بیماری است. اما لازم به ذکر است که از سال 1965 یعنی درست هنگامی که برای اولین بار اولین نوع ویروس کرونا شناخته شد، تحقیقات و بررسی های مختلفی در مورد این ویروس آغاز شد. آخرین ورژن انواع ویروس های کرونا گفته می شود که از یک پستاندار به انسان منتقل شده است. اولین مبتلایان به بیماری کرونا در کشور چین بود. این بیماری رفته رفته به کشورهای دیگر هم گسترش پیدا کرد. کشور عزیزمان هم چند هفته است که با این ویروس شوم در حال مبارزه است. شایان ذکر است که تغییرات زیاد این ویروس و وجود نوع جدید آن، علت اصلی نبود واکسن قطعی برای درمان آخرین نوع این ویروس است.

 

چه کسانی در معرض بیماری کرونا قرار دارند؟

ویروس کرونا که یک ویروس مشترک است، در حال حاضر توانسته جان بسیاری از مردم جهان را به خطر بیندازد. تمام افراد جامعه در معرض بیماری کرونا قرار دارند. به دلیل شیوع بالای آن، هر کس در محیط های شلوغ و در بین جوامع حضور پیدا می کند، در صورت عدم رعایت بهداشت، هر کس ممکن است به این بیماری مبتلا شود.
طبق مطالعات و بررسی های انجام شده، افرادی که دارای بیماری های زمینه ای دارند، باید مراقبت بیشتری از خود داشته باشند. ویروس کرونا بر سیستم های تنفسی، کلیه ، قلب و کبد هم می تواند اثرات منفی بگذارد. پس افرادی که هر مشکل کوچکی در این بخش های بدن خود و یا هر بیماری زمینه ای دیگری دارند، نباید حتی الامکان از خانه خارج شوند و نسبت به دیگر افراد، مراقبت های دقیق تری داشته باشند. در ضمن کسانی که جزو کادر درمان هستند و در درمان بیماران کرونایی نقش دارند، باید خود مراقب سلامتی شان باشند، چون بیشترین نزدیکی را با این بیماران دارند. آسم و دیگر مشکلات ریوی و تنفسی می تواند بر تشدید علائم بیماری کرونا موثر واقع شوند.
پس واجب است که افرادی که از آسم رنج می برند، در صورت واجب بودن کارشان از منزل خارج شوند. برای خروج هم حتما از ماسک های فیلتردار و دستکش مناسب استفاده نمایند تا خطری آن ها را تهدید نکند.

لازم به ذکر است که کسانی که تا 14 روز قبل در مکانی حضور یافته اند که تجمعی وجود داشته و از نبود ویروس در آن مکان مطمئن نیستند، ممکن است در معرض این بیماری باشند.

اگر در افراد خانواده خود کسی مبتلا به این بیماری شده باشد و به علت وجود دوره ی نهفته در این بیماری، دیرتر متوجه وجود آن شده باشید، ممکن است در آن دوره ی نهفته ی بیماری به دیگر افراد خانواده نیز انتقال داده باشد. پس باید حتما به طور مرتب دست ها شسته و از دست زدن به اجسام مختلف بدون دستکش حدالامکان خودداری شود. در صورت نبود دستکش، دست ها را به سمت صورت خود نبرید و به دهان و بینی نزنید. مهم ترین راه پیشگیری از ابتلا، شستن صحیح دست ها است که باید 20 ثانیه به طور دقیق طول بکشد.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

 

 

علائم بیماری کرونا

ویروس کرونا همانطور که اشاره نمودیم، انواع بسیار زیادی دارد. آخرین نوع آن یعنی کووید 19، در خفیف ترین حالت خود علائمی شبیه به سرماخوردگی دارد. اما اغلب به شکل شدیدتری در بدن انسان نمود پیدا می کند. در بیشتر افرادی که ویروس کرونا به بدن آن ها نفوذ کرده است، دستگاه های متعددی را تحت تاثی قرار می دهد. سیستم تنفسی انسان از شایع ترین دستگاه هایی است که مورد حمله ی ویروس کرونا قرار می گیرد. ریه ها از مهم ترین بخش های بدن می باشند که در اغلب بیماران کرونا آسیب می بینند.
تب و سرفه های خشک از علائم مهم این بیماری می باشند. احساس سنگینی بر روی قفسه ی سینه نیز در بیماران مبتلا به کرونا ویروس دیده می شود. به دلیل جو روانی موجود در جامعه، خیلی از افراد با یک سرفه هم ترس ابتلا به این ویروس را دارند. ویروس کرونا حدود چهارده روز پس از ورود به بدن علائمی را در بدن به وجود می آورد.
مشکل در نفس کشیدن نیز یکی از مهم ترین علائم ابتلا به این بیماری است. البته وجود هر یک از این به تنهایی نمی تواند وجود ویروس در بدن افراد را تایید یا رد کند. مهم ترین مشکل در مورد این ویروس، شیوع راحت و آسان است. بهتر است برای اطمینان از وضعیت سلامتی خود، ابتدا کارهای پیشگیری را به طور دقیق انجام دهید.
پیشگیری کردن از مبتلا به هر نوع بیماری معمولا راحت تر است و دردسر کمی دارد. معمولا زمانی که با توجه وجود اغلب علائم، وجود این ویروس در بدن تایید شود، نیاز به قرنطینه شدن برای جلوگیری از ابتلای نزدیکان و حتی غریبه ها می باشد. قرنطینه بودن برای چند هفته و پیروز شدن در مقابله با این ویروس، خیلی بهتر از حضور یافتن در جامعه و مبتلا نمودن تعداد بیشتری از هموطنان است. مدتی است که در رسانه ها و فضاهای مجازی در مورد علائم این بیماری اطلاع رسانی می شود.

حفظ آرامش در پیشگیری از ابتلا به این بیماری نقش بسیار مهمی دارد چراکه هر چه میزان فشار روحی و اضطراب فرد بیشتر باشد، سیستم ایمنی او ضعیف تر خواهد شد و از قدرت بدن در مواجهه با ویروس کاسته خواهد شد. پس حتی اگر علائم ابتلا به ویروس کرونا را دارید، حفظ آرامش و دوری یافتن از فضای تنش آور و استرس زا می تواند به خارج شدن هر چه زودتر این ویروس از بدن شما نقش پر رنگی داشته باشد.

سر درد و درد عضلات بدن هم از موارد شایعی است که بیماران مبتلا به کرونا از آن رنج می برند.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

تشخیص وجود ویروس کرونا

آزمایش های مختلفی برای تشخیص این بیماری وجود دارد که در صورت مثبت بودن آن ها وجود بیماری تایید خواهد شد. گرفتن نمونه های تنفسی می تواند در تشخیص این بیماری بسیار کمک کننده باشد.

 

تنگی نفس در کرونا:

تنگی نفس به حالتی اطلاق می شود که فرد توانایی تنفس به صورت عادی و معمول خود را نداشته و احساس سنگینی در تنفس و تلاش بیشتر جهت نفس کشیدن دارد.

تنگی نفس چه زمانی مشاهده می شود:
تنگی نفس در بسیاری از بیماری های ریوی و قلبی دیده می شود و از علائم شایع در این دسته است. در بیماران قلبی با نارسایی شدید و عفونت های شدید ریوی و یا در بیماری کرونا تنگی نفس نشان از پیشرفت بیماری و وخامت حال بیمار دارد.

 

تماس فوری با کارشناسان

در صورت مشاهده ی تنگی نفس چه باید کرد:

اقدامات مداخله ای و درمانی در تنگی نفس متناسب با تشخیص بیماری و شرایط فرد متفاوت می باشد، در ابتدای امر چک کردن spo2 یا اکسیژن خون انجام و در صورت پایین بودن اکسیژن خون ، دادن اکسیژن در وهله ی اول و بررسی علت تنگی نفس انجام میگیرد. در بیماری کرونا با توجه به شدت پیشرفت بیماری، در صورت مشاهده تنگی نفس ، مهمترین اقدام رساندن هر چه سریع تر فرد به بیمارستان جهت ادامه روند درمان می باشد. چون مشاهده شده که تاخیر در شروع درمان میتواند تا قطع تنفس و فوت فرد پیش رود.

سرفه در کرونا :

از دیگر علائم مهم در بیماری های ریوی و همینطور بیماری کرونا سرفه را میتوان نام برد. سرفه های خشک در بیماری کرونا نشان دهنده ی درگیری ریوی بوده و مانند تنگی نفس، انجام اقدامات تشخیصی را میطلبد. سرفه های پی در پی که منجر به تنگی نفس گردد نیازمند پیگیری بیشتر می باشد.

 

تست کرونا در منزل:

تشخیص زود هنگام بیماری کرونا می تواند از عوارض ایجاد شده آن جلوگیری کند، از جهتی مراجعه به بیمارستان جهت انجام تست کرونا با توجه به آلودگی محیط، توصیه نشده و باعث آلودگی فرد میشود. از این رو یکی از مطمئن ترین راه جهت تشخیص به موقع بیکاری بدون مراجعه به بیمارستان، انجام تست کرونا در منزل توسط افراد مجرب می باشد، از این رو همیار سلامت از اولین قدم تشخیص تا درمان در کنار شما قرار دارد.

تماس فوری با کارشناسان

امتیاز مطلب post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.