فیزیوتراپی در منزل

همانطور که می دانید فیزیوتراپی یکی از روش های درمانی برای کاهش یا از بین بردن اختلالات حرکتی است است که به دلایل متعدد همچون اختلالات استخوانی، اختلالات ماهیچه ای، اختلالات عصبی بروز می یابد. در این تکنیک از مواردی مانند تجهیزات مکانیکی، تمرینات ورزشی، جریان های الکتریکی و… به منظور درمان بیماری استفاده می کنند. نکته قابل توجه این است فیزیوتراپی در منزل برای افرادی که توانایی آنها به مراتب کمتر است قابل توجه می باشد.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

یکی از دستگاه هایی که فیزیوتراپی در منزل به آن توجه ویژه ای دارد دستگاه الکتروتراپی است که با تابش امواج الکتریکی دردها و اسپاسم عضلانی را کاهش می دهد. به طور کلی این دستگاه به سبب اینکه قابلیت حمل و نقل آن آسان است برای فیزیوتراپی در منزل مناسب می باشد. برخی از دردهایی که به واسط این دستگاه درمان می شود عبارت است از: دردهای عضلانی، دردهای مفصلی.

فیزیوتراپی در منزل توسط فیزیوتراپیست انجام می شود و باید این فرد دارای تخصص و تجربه لازم در این زمینه باشد. تمرین ها و حرکاتی که در منزل انجام می شود مانند حرکاتی است که در کلینیک صورت می گیرد. به طور کلی این حرکات باید به صورت دقیق در جهت مناسب انجام شود چرا که بسیار حساس هستند و تاثیراتی بر روی ستون فقرات ایجاد می کنند.

 

در برخی اوقات افراد تمایل به انجام فیزیوتراپی در منزل دارند که برای این کار دلایل خاص خود را دارند؛ برخی از مهمترین آنها:

 • وقت اعضای خانواده جهت انتقال بیمار به مراکز درمانی گرفته نمی شود.
 • محیط منزل آرام و به دور از هر گونه استرس و اضطراب است.
 • در صورتی که وضعیت بیماری بحرانی باشد و بیرون رفتن سلامت او را به خطر بیاندازد.
 • در صورتی که فرد توان حرکت نداشته باشد و نتواند جابجا شود.
 • در صورتی که فرد توان و امکان دسترسی به خدمات فیزیوتراپی را در اختیار نداشته باشد.
 • در صورتی که افراد مایل هستند درمان آنها به صورت خصوصی انجام شود.

نکته: همانطور که می دانید خدماتی که به واسطه مراکز فیزیوتراپی ارائه می شود تحت پوشش بیمه است و از قوانین و مقررات خاصی نیز تبعیت می کند. در اکثر اوقات برخی بیماران که فیزیوتراپی در منزل را برای درمان خود انتخاب می کنند به واسطه پزشک متخصص به این سمت سوق داده شده است و فرد بیمار به صورت اختیاری نمی تواند اقدام به این کار کند.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

امتیازات و مزایای فیزیوتراپی در منزل:

امروزه با توجه به گستردگی خدمات فیزیوتراپی در حیطه پزشکی و اهمیت ویژه ای که در درمان بسیاری از بیماری ها به خود اختصاص داده است فیزیوتراپی در منزل به عنوان یکی از پرکاربردترین راهکار و تکنیک پزشکی و درمانی به شمار می آید. این روش درمان خود از مزایایی برخوردار است که مهمترین آنها عبارت است از:

 • انسجام و هماهنگی برنامه درمان با برنامه زندگی:

یکی از مهمترین نکاتی که باید در طی درمان با فیزیوتراپی افراد از آن غافل نشوند این است که برنامه زندگی با برنامه درمان سازگاری و همخوانی داشته باشد و در غیر این صورت فرد ممکن است دوره درمان بیمار ناتمام بماند. به همین سبب است این تکنیک برای افرادی که مشغله آنها بیشتر است توصیه می شود چرا که زمان برگزاری جلسات درمانی به واسطه خود شخص تعیین می شود.

 • تسهیل در بررسی بیماری به واسطه فیزیوتراپیست:

یکی از مزایای فیزیوتراپی در منزل این است که امکان بررسی و ارزیابی دقیق بیماری و نحوه استفاده از دستگاه های خانگی برای فیزیوتراپیست به آسانی فراهم می شود. در پاره ای از اوقات فرد ممکن است در خلال برخی بیماری ها دچار وسواس فکری نیز شود که این روش درمان می تواند مانع ابتلای شخص به این ناراحتی ها و بیماری ها شود.

 • آموزش صحیح حرکات در مکان تمرین:

با توجه به اینکه در کلینیک ابزار و تجهیزات مختلف موجود است و افراد می توانند با بهره گیری از آنها بیماری خود را درمان کنند تطبیق دقیق آن حرکات و تمرینات در منزل و با استفاده از تجهیزات منزل اندکی دشوار است. اما از مهمترین امتیازات فیزیوتراپی در منزل این است که آموزش نحوه صحیح حرکات به فرد داده می شود و با همان وسایل در دسترس به گونه ای تمرینات خود را انجام می دهند که حداکثر تاثیر را بر روی بدن خود مشاهده نمایند.

تماس فوری با کارشناسان

 • آموزش حرکات به فرد در منزل:

همانطور که می دانید انجام برخی از حرکات مستلزم یک نفر است که به فرد کمک کند و در صورتی که شخص بیمار، ناتوان باشد انجام این تمرینات اندکی دشوار است. زمانی که فیزیوتراپی در منزل انجام می شود در وهله نخست حضور فیزیوتراپیست می تواند نقش بسزایی در انجام حرکات ایفا کند و در نهایت این شخص با ارائه آموزش های صحیح به افراد خانواده این امکان را به آنها می دهد که از حرکات نهایت بهره را ببرند.

 • امکان استراحت بدن پس از جلسات درمانی:

انجام برخی حرکات در فیزیوتراپی گاه برای افراد سخت و دشوار است و پس از انجام آنها بدن نیازمند به استراحت است تا نیرو و توان رفته به فرد بازگردد و روند بهبودی را تسریع بخشند. یکی از امتیازات برجسته و مهم فیزیوتراپی در منزل این است که پس از انجام تمرینات و حرکات فرصت برای استراحت به آسانی برای فرد بیمار میسر می شود و بدن در کوتاه ترین زمان ممکن توان اولیه خود را کسب می کند و عملکرد آن بهبود می یابد.

تماس فوری با کارشناسان

 

نتیجه: به طور کلی فیزیوتراپی در منزل نه تنها برای بهبود و درمان برخی بیماری ها موثر است بلکه عملکردهای حرکتی نیز به سرعت بهبود می یابند و فرد می تواند توان زیادی برای انجام کارهای خود دریافت کند. در این زمان بیمار می تواند ادامه درمان خود را بیرون از منزل و با مراجعه به کلینیک های مربوطه انجام دهد.

 

 

 

نکات مربوط به فیزیوتراپی در منزل:

همانطور که می دانید فیزیوتراپی در منزل یک حرفه و تخصص بهداشتی است که پایه و اساس آن بهبود بیماری است. این حرفه بر روی افراد در تمامی سنین انجام می شود و هیچ گونه محدودیتی برای افراد ایجاد نمی کند اما تاکید بر آن برای افراد مسن به مراتب بیشتر است و علاوه بر درمان می تواند از بروز عوارض جلوگیری نماید.

افرادی که متخصص فیزیوتراپی در منزل هستند از تکنیک ها و روش های مختلفی برای درمان بیماری استفاده می کنند که رایج ترین آنها عبارت است از:

 • دستکاری دستی
 • تحریک عصبی الکتریکی
 • طب سوزنی
 • تظاهرات
 • آزمایش عملکردی
 • تهیه دستگاه

نکته: نکته قابل توجه این است که هر یک از این تکنیک ها به شیوه خاص برخی از قسمت های بدن را تحریک میکند و عملکرد بهبودی را تسریع می بخشد. فیزیوتراپیست ها با تکیه بر تخصص خود بیمار را تشویق و ترغیب می کند که مسئولیت سلامتی خود را بر عهده بگیرند و درگیر بهبودی خود باشند. این افراد در تخصص های مختلف و حیطه های متعدد همچون مراقبت های بهداشتی و اجتماعی فعالیت می کنند.

برخی از امکاناتی که فیزیوتراپی در منزل برای افراد فراهم می کند عبارت است از:

 • فرد احساس قوی بودن و انعطاف پذیری بیشتری می کند.
 • تحرک فرد افزایش می یابد.
 • فرد تنفس راحت تری دارد.
 • درد و التهاب فرد کاهش می یابد.
 • از بروز آسیب ها و اختلالات بدنی جلوگیری می شود.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

نکته: یکی از کاربردهای ویژه فیزیوتراپی در منزل این است که در برخی اوقات افراد پس از عمل جراحی به دلیل اینکه بدن آنها دچار عدم تحرک می شود، بی حسی و ضعف بر آنها غلبه می کند از این رو انجام حرکات مربوط به فیزیوتراپی می تواند پاسخگوی رفع نیاز و افزایش قدرت آنها باشد. چنانچه فرد این اصول را به درستی رعایت کند کیفیت زندگی ارتقا می یابد و وضعیت بیمار نیز سیر صعودی به خود می گیرد.

به طور کلی فیزیوتراپیست ها در منزل این امکان را برای افراد فراهم نمودند که توانایی های خود را بازیابی نمایند به گونه ای که در حفظ تعادل خود بکوشند. از ملزومات کار این افراد، همکاری با آنها در انجام حرکات است چرا که این اقدام می تواند به بهبودی و درمان سرعت ببخشد.

هزینه فیزیوتراپی در منزل امری متغیر است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این هزینه به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آن عبارت است از نوع فیزیوتراپی و درمان، مدت زمان درمان، تعداد جلسات درمان، تکنیک و راهکارهای درمان و…

نکته: نکته قابل توجه این است از مهمترین امتیازات فیزیوتراپی در منزل این است که می توان فردی را برای این کار انتخاب کرد که از تخصص و توانایی بسیار زیادی برخوردار باشد. به طور کلی فیزیوتراپی چنانچه در منزل انجام شود تاثیر زیادی در کاهش هزینه ها دارد به گونه ای که در هزینه رفت و آمد افراد صرفه جویی می شود که این ار در اکثر اوقات برای افراد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.

 

در نهایت…

یکی از نکات مهم در حیطه فیزیوتراپی در منزل معاینه دقیق شخص به واسطه درمانگر است به گونه ای که تمامی حرکات وی کنترل و ارزیابی و مشکل ریشه یابی شود. سپس تشخیص و تجویز متخصص می تواند به فرد کمک شایانی کند و همچنین با مشورت و ارائه راهکار از سمت و سوی فیزیوتراپیست شخص مشکل خود را آسان تر درمان می کند. چنانچه می خواهید بیشترین نتیجه را از فیزیوتراپی دریافت کنید باید نهایت همکاری لازم را با شخص درمانگر داشته باشید.

تماس فوری با کارشناسان

امتیاز مطلب post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *