گفتار درمانی در منزل به چه صورت می باشد؟

گفتار درمانی در منزل

در ابتدا باید بدانید گفتاردرمانی یکی دیگر از شاخه های توانبخشی است که به بررسی مشکلات و اختلالات مربوط به گفتار و زبان می پردازد و نقش مهمی در برقراری ارتباط با دیگران ایفا می کند. این خدمات گاه در کلینیک و گاه به صورت گفتار درمانی در منزل به افراد ارائه می شود و با تکیه بر این تخصص افراد می توانند روند رشد گفتاری را در بیماران تسهیل و تسریع بخشند.

گفتار درمانی در منزل یکی از مهمترین خدمات تیم توانبخشی است که با تکیه بر مهارت و تخصص کلامی تحت نظر گفتاردرمانان متخصص و مجرب صورت می گیرد و بر روی کودکان تاثیر زیادی دارد. به طور کلی معلولیت و ناتوانی زبانی به دو شکل ظاهر می شود نخست ناتوانی اولیه که از آن به عنوان امری عادی یاد می شود یا ناتوانی ثانویه که در اثر برخی بیماری ها مانند عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم و… بروز می یابد.

به طور کلی خدمات گفتار درمانی در منزل در زمینه های متعدد همچون مشکلات گفتاری و تکلم، اختلالات بلع، فلج مغزی، اختلالات صوتی، کم شنوایی، لکنت زبان، اختلال زبان بیانی، اختلال آوایی و … ارائه می شود. افرادی که به عنوان متخصص گفتار درمانی در منزل انتخاب می شوند اغلب با بهره گیری از تکنیک های ماساژ صورت و دهان می توانند آسیب ها و اختلالات را برطرف نمایند و تکلم را تسهیل بخشند.

 

همانطور که میدانید ناتوانی های زبانی بر اساس ارزیابی هایی صورت می گیرد که توسط افراد متخصص در زمینه گفتار درمانی در منزل انجام می شود. این اقدامات نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز راهکاری موثر است و می تواند با ارائه تکنیک هایی این اختلال را به آسانی برطرف نمایند.

نکته قابل توجه این است از اصلی ترین راهکارهای گفتار درمانی در منزل آموزش خود تنظیمی است که به منظور بهبود مهارت و تخصص برنامه ریزی و حل مسئله مطرح می شود. گفتاردرمانان اغلب بر این باورند مشکلاتی که در گفتار و زبان افراد بروز می یابد ریشه در مغز دارند و در سنین پایین رفع این اختلالات آسان تر از سنین بالاست چرا که انعطاف پذیری آنها به مراتب بیشتر است.

این اختلالات می تواند در اثر عوامل مختلف همچون مشکلات متابولیک، ژنتیک، سندروم ها، ضربه مغزی، عادات و سبک های نادرست زندگی بروز یابد و چنانچه در زمان مناسب تشخیص داده شود و از خدمات گفتار درمانی در منزل استفاده شود درمان آنها در کوتاه ترین زمان ممکن میسر می شود.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

 

اهداف بارز گفتار درمانی در منزل:

با ذکر و یادآوری گفتار درمانی در منزل این تصور در افراد بروز می یابد که حیطه فعالیت آنها دارای محدودیت است و تنها به بهبود گفتار و تکلم اختصاص دارد حال آنکه برای گفتاردرمانی اهداف مهمی در نظر گرفته شده است که برجسته ترین آن عبارت است از:

 • ارائه راهکار به افرادی که به اختلالات تلفظی مبتلا هستند.
 • ارائه راهکار ب افرادی که دچار لکنت زبان می باشند.
 • کمک به کسانی که در گفتار و تکلم دچار هر گونه اختلالی هستند خواه کودکان و خواه بزرگسالان.
 • ارائه راهکار به افرادی که از نظر ذهنی دچار اختلالاتی هستند.
 • آموزش به افرادی که دچار اختلالات حنجره ای هستند.
 • ارائه راهکار به افرادی که قادر به برقراری ارتباط با دیگران نمی باشند.
 • کمک به افرادی که در صوت و صدا دچار اختلال هستند.
 • کمک به مبتلایان بیماری روماتیسم
 • کمک به بیماران بیش فعال
 • کمک به افرادی که ناشنوا یا کم شنوا هستند تا بتوانند در جامعه حضور داشته باشند.
 • ارائه آموزش ها و مشاوره به افراد جامعه برای جلوگیری از انواع اختلالات و مشکلات ارتباطی

 

نکته: یک متخصص گفتار درمانی در منزل به گونه ای عمل می کند که با معلمان، روان شناسان، پزشکان و… دارای ارتباط تنگاتنگ می باشد و به صورت تخصصی و مستقیم مشکلات بیماران و مراقبان را برطرف می کند.

تماس فوری با کارشناسان

 

مزایای گفتار درمانی در منزل:

از مهمترین مزایای گفتار درمانی در منزل این است که این امکان را برای افراد فراهم میکند به گونه ای که واضح تر صحبت کنند. نکته قابل توجه این است که این امر می تواند اعتماد به نفس افراد را افزایش دهد و از گوشه گیر شدن آنها جلوگیری نماید.

در برخی اوقات ممکن است کودکان با اختلالات خواندن و نوشتن مواجه شوند که در این صورت با بهره گیری و تکیه بر گفتار درمانی در منزل می توانند صداها و حروف را بهتر شناسایی کنند و تمایل آنها به مطالعه و خواندن چندین برابر شود.

در پاره ای از اوقات گفتار درمانی برای برخی بیماران که در اثر سکته و ضربه توانایی خود را از دست داده اند بسیار موثر واقع می شود و از طریق به کارگیری روش های ارتباطی مکمل و جایگزین می توانند برخی توانایی ها و مهارت ها را به وی بازگردانند و اعتماد به نفس آنها را افزایش دهند.

یکی از امتیازات برجسته گفتار درمانی در منزل این است که در حوزه و بخش خصوصی فعالیت می کنند و این امر می تواند در روند انتخاب گفتاردرمانان نقش موثری داشته باشد. به عبارتی مسئولان این مراکز می توانند با در نظر گرفتن تخصص و تجربه افراد آنها را استخدام نمایند.

به طور کلی امکان پیشرفت و ارتقا در این حوزه برای افراد بسیار زیاد است و چنانچه فرد دارای ابتکار و خلاقیت باشد می تواند راهکارهای ویژه ای در این خصوص ارائه دهد. بنابراین افراد پیش از فعالیت در زمینه گفتار درمانی در منزل باید از تمامی جزئیات آن آگاه شوند و تمامی اطلاعات پیرامون ان را بدانند.

نکته: یکی از ملزومات گفتاردرمانی این است که شخص باید به زبان انگلیسی و رایانه تسلط کافی داشته باشد و در صورت لزوم باید مهارت کافی کسب نماید. این کار می تواند روند بهبودی بیمار را تسریع بخشد.

 

خصوصیات بارز گفتاردرمانگر:

 • انسان صبوری باشد: در برخی اوقات ممکن است بهبود بیماران با روند کندی همراه باشد چنانچه فرد صبر و حوصله نداشته باشند قادر به درمان نخواهد بود.
 • انعطاف پذیر و خلاق باشد: افرادی که به عنوان مراجعه کننده به گفتار درمانگر مراجعه می کنند به دلیل اینکه بیماری آنها متفاوت است باید راهکارهای متغیری به آنها ارائه شود از این رو تشخیص و شناسایی این امر به واسطه فرد متخصص صورت میگیرد.
 • انسان با گذشتی باشد: بیماران مبتلا به اختلالات گفتاری و زبانی به سبب اینکه حساس و آسیب پذیر هستند باید با ملاطفت با آنها رفتار شود و در صورتی که نیاز باشد نسبت به آنها با گذشت باشند.
 • کنجکاو و خلاق باشد: از مهمترین ویژگی های گفتار درمانگر این است که همواره باید به دنبال یافتن راهکارهای جدید و مناسب باشند تا بهبودی بیماری شدت بیشتری به خود بگیرد.

نکته: یکی از مهمترین نکات پیرامون گفتار درمانی در منزل این است که درمان به موقع و زودهنگام صورت بگیرد در غیر این صورت بیماری در فرد تثبیت می شود و درمان آن اغلب دشوار خواهد بود.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

نکات مهم پیرامون گفتار درمانی در منزل:

همانطور که میدانید گفتار درمانی در منزل باید دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد باشد و برای فعالیت در این حیطه نیازمند به اخذ مجوز از سازمان های مربوطه می باشد. برخی از اختلالات زبان اکتسابی هستند و برخی به صورت انتسابی و مادرزاد در فرد بروز می یابد که روش درمان در هر یک از آنها به صورت متفاوت و متغیر است.

در پاره ای از اوقات گفتار درمانی با تکیه بر روش های متعدد صورت میگیرد که برخی از موثرترین آنها عبارت است از:

 • گفتار درمانی با استفاده از بازی های تعاملی و کلامی
 • گفتار درمانی با استفاده از آیینه
 • گفتار درمانی با استفاده از انواع جدول
 • گفتار درمانی از طریق محدود کردن تماشای تلویزیون
 • گفتار درمانی از طریق خواندن مطالب که ذهن و افکار فرد را درگیر می کند.
 • گفتار درمانی از طریق قصه صوتی کودکانه
 • گفتار درمانی با شروع مشکلات و آسیب ها
 • گفتار درمانی از طریق حرکات لب
 • گفتار درمانی از طریق کارت بازی
 • گفتار درمانی از طریق ساخت حباب و درگیر کردن تمرکز و حواس
 • گفتار درمانی از طریق ساز دهنی

نکته: گفتاردرمانان راهکارهای درمانی برای زندگی هر چه بهتر افراد ارائه می کنند و این متخصصان به منظور حمایت هرچه بهتر و بیشتر ارزیابی را به صورت دقیق انجام می دهند.

 

با توجه به اینکه گفتار درمانی در منزل برای افراد فاقد محدودیت است این افراد می توانند در مکان های متعدد همچون مراکز بهداشت و درمان، بخش هایی از بیمارستان و مراقبت های ویژه، بخش های سرپایی، دادگاه ها و زندان ها، منزل بیماران و… مشغول فعالیت باشند.

نکته قابل توجه این است درمان مشکلات و اختلالات گفتاری در سنین پایین بازدهی بسیار خوبی دارد و طول جلسات درمان در افراد و متناسب با بیماری و ناتوانی آنها تعیین می شود. به عبارتی هزینه گفتار درمانی در منزل و کلینیک به صورت متفاوت است و تا حد زیادی به شرایط بیمار بستگی دارد. گفتاردرمانگر از طریق انجام تست ها و آزمایشات استاندارد اقدام به ارزیابی بیماری می کند و در این صورت باید متناسب با میزان اختلال فرد، طول جلسات درمان را تعیین کند.

در نهایت…

امروزه با توجه به افزایش مراکز گفتار درمانی در منزل و توسعه فعالیت آنها افرادی که تمایل به درمان از این طریق دارند باید ابتدا با افراد متخصص و مجرب در این زمینه مشورت کنند و سپس بهترین مراکز و متخصص ترین افراد را برای این منظور انتخاب نمایند. برخی از سایت های معتبر می تواند در تصمیم گیری افراد موثر واقع شود.

تماس فوری با کارشناسان

امتیاز مطلب post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.