کاملا ملموس است که با کاهش ظرفیت بیمارستان‌ها در اثر رشد مداوم جمعیت، تا حدودی توجه پرستاران و پزشکان به بیماران کاهش پیدا کرده است. چرا که همزمان باید به چندین بیمار خدمات لازم را ارائه دهند. همین مساله باعث شد که طی ده سال گذشته مرکز همیار سلامت به فکر فراهم کردن شرایطی برای حضور پرستار در منزل کرج بیافتد تا بیماران بتوانند با آرامش خاطر در محیط اختصاصی خود و به دور از آلودگی‌های بیمارستانی، از بهترین خدمات پرستاری بهره‌مند شوند.
امروزه خدمات پرستاری در منزل از متداول‌ترین نوع مراقبت‌های بهداشتی هستند که بسته به نیاز بیمار می‌توانند شامل مواردی مانند پانسمان در منزل، تزریقات در منزل، نظارت 24 ساعته بر سلامت عمومی بیمار، سرم‌تراپی در منزل یا وصل کردن سرم، درمان زخم و پانسمان نوین بخصوص برای زخم‌های دیابتی، سوندگذاری (ادراری و تغذیه‌ای)، گرفتن نوار قلب در منزل، کنترل فشار و قند خون، کنترل درد و غیره باشند. بدین شکل بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، بخصوص در شرایط فعلی همه‌گیری ویروس کرونا، بیمار می‌تواند در منزل خدماتی مشابه خدمات مراکز درمانی دریافت کند. طبق تجربه، سالمندان، معلولین، خانم‌های باردار، بیمارانی که دوران نقاهت بعد از جراحی را می‌گذرانند و افراد در حالت کما و حیات نباتی که امکان جابه‌جایی برای آن‌ها میسر نیست؛ بیشترین بهره را از این مساله می‌برند.

اما اینکه چگونه می‌توان یک پرستار مناسب با توجه به شرایط بالینی بیمار خود انتخاب کرد؛ مساله‌ای است که بهتر است به عهده مشاوران مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل همیار سلامت بگذارید. پرستاران متخصص مراقبت‌های ویژه ICU و CCU این مرکز علاوه بر موارد ذکر شده، امکان ارائه خدمات پرستاری در منزل برای بیماران مبتلا به سکته قلبی و مغزی و یا مشکلات تنفسی (مانند شرایطی که بیماران مبتلا به کووید-19 دارند) که به تازگی از بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان مرخص شده‌اند را نیز دارند.

طبق آخرین آمار منتشر شده از وزارت بهداشت، امسال درخواست ویزیت پزشک و حضور پرستار در منزل برای درمان بیماری‌های مختلف به میزان زیادی رشد داشته است. از نظر بسیاری از کارشناسان، می‌توان این مساله را تا حدود زیادی به همه‌گیری فعلی ویروس کرونا و البته فراهم شدن زمینه‌های کافی برای جلب اعتماد مردم نسبت به کیفیت بالای خدمات پزشکی و پرستاری در منزل طی چند سال گذشته نسبت داد. با گذشت سال‌ها فعالیت، مرکز همیار سلامت در کرج توانسته تجارب بی‌نظیری در زمینه خدمات پزشکی، پرستاری و تجهیزات سلامتی و مراقبتی بدست بیاورد.

این مرکز علاوه بر ویزیت پزشک در منزل، خدمات پرستار در منزل مانند پرستار سالمند در منزل، گرفتن نوار قلب در منزل، تزریقات در منزل و پانسمان در منزل و امکان اجاره تجهیزات پزشکی مانند اجاره اکسیژن ساز و اجاره ونتیلاتور را نیز با مناسب‌ترین قیمت برای رفاه حال شهروندان ساکن کرج فراهم کرده است. در این مطلب قصد داریم علاوه بر ارائه توضیحاتی در مورد دلایل و مزایای حضور پرستار در منزل، به جزئیات بیشتر انواع خدمات پرستاری مرکز همیار سلامت اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید!

شما می توانید از طریق راه ارتباطی زیر با ما در تماس باشید تا در اولین فرصت برای شما خدمات مورد نیاز در نظر گرفته شود.

دلایل اصلی و مزایای حضور پرستار در منزل

برای بسیاری از خانواده‌ها، بخصوص اگر سالمند در منزل داشته باشند؛ دریافت خدمات پرستاری در منزل یک راه حل مطمئن و مقرون‌به‌صرفه است که اجازه می‌دهد حتی در نبود اعضای خانواده، بیمار پروسه مراقبتی و درمانی خود را به صورت مستقل طی کند. شاید در نگاه اول نگهداری از بیمار در منزل کار ساده‌ای به نظر برسد؛ اما در اکثر موارد نیاز به خدمات تخصصی پزشکی و پرستاری دارد. از انجام کارهای شخصی بیمار مانند بلند شدن از رختخواب، راه رفتن، پوشیدن لباس، تهیه و تامین غذا و استحمام گرفته تا رعایت رژیم غذایی مناسب، مصرف دقیق و صحیح داروها، کنترل واکنش‌های خطرناک تداخل دارویی و انجام کارهای تخصصی مراقبت پزشکی مانند تزریقات، پانسمان، سرم تراپی، سوندگذاری، گرفتن نوار قلب، کنترل درد و غیره که واقعا باید توسط یک پرستار آموزش دیده انجام شوند. این اطمینان را به شما می‌دهیم که پرستاران باتجربه مرکز همیار سلامت می‌توانند با وجود تجهیزات پزشکی لازم در منزل مانند دستگاه فشارسنج، دستگاه پالس اکسی‌متر، دستگاه ساکشن، دستگاه اکسیژن ساز، کپسول اکسیژن، دستگاه ونتیلاتور پرتابل، دستگاه دیالیز، تجهیزات مانیتورینگ، تشک مواج و غیره، دقیقا مشابه با بیمارستان از بیمار شما نگهداری کنند. از دیگر مزایای دریافت خدمات پرستاری در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از بدترین قسمت‌های مراجعه به بیمارستان این است که برای دریافت ساده‌ترین خدمات مانند تزریقات و یا وصل کردن سرم باید مدت زیادی در صف انتظار ماند. بخصوص اینکه باید در کنار بیمارانی نشست که ممکن است بیماری‌های مسری داشته باشند. اما با مراجعه پرستار به منزل می‌توان به راحتی در منزل منتظر حضور پرستار ماند و از رفت‌وآمد و مراجعه مکرر به بیمارستان خلاص شد.
 • مطمئنا دریافت خدمات پرستاری در منزل، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از بیمارستان است. زیرا نیازی به پرداخت هزینه‌های رفت‌وآمد و بستری نیست.
 • اکثرا به دلیل وجود عفونت‌های شایع بیمارستانی، پزشکان تا زمانی که ضرورت نداشته باشد دستور ادامه بستری بیمار را در بیمارستان نمی‌دهند. بنابراین با امکان اعزام پرستار به منزل در کرج می‌توانید ادامه پروسه مراقبتی و درمانی خود را در منزل تحت نظارت پزشک و پرستار طی کنید.
 • مطالعات مختلف نشان داده‌اند که سرعت روند بهبودی بیماران در منزل بیشتر از بیمارستان است. زیرا از نظر عاطفی بیمار در کنار خانوداه خود شرایط بهتری دارد. به همین دلیل اکثرا پزشکان در اولین فرصت دستور ترخیص بیماران از بیمارستان را می‌دهند تا در منزل شرایط بهتری برای آن‌ها فراهم شود. بنابراین می‌توانید از ابتدا با درخواست حضور مکرر دکتر در منزل، پرستار متخصص و تجهیزات پزشکی لازم، تمامی اقدامات درمانی را در منزل انجام دهید.
 • از طرفی امکان بازدید دوستان و فامیل از بیمار در هر لحظه، برای تعامل اجتماعی بیشتر و افزایش روحیه وی فراهم است. در حالی که اگر بیمار به دلیل بیماری مزمن خود در بیمارستان بماند، ممکن است با مشکلات روحی مانند افسردگی مواجه شود. اصولا از نظر روحی بهترین مکان برای کودکان و سالمندان همان منزل است. بخصوص اگر اخیرا جراحی داشته‌اند و یا دچار معلولیت و شکستگی شده‌اند.
 • طبق تجربه کودکان نسبت به خدمات پزشکی مانند تزریقات، پانسمان، وصل کردن سرم و غیره فوبیا دارند که اگر این خدمات به کمک پرستار در منزل انجام شوند، مطمانا کودک پذیرش بیشتری خواهد داشت. البته سالمندان نیز به دلیل کهولت سن و مواجه شدن با انواع بیماری‌ها، در چنین شرایطی از جابه‌جایی مداوم خلاص می‌شوند.
 • با حضور پرستار در منزل از مراجعات غیرضروی به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نیز کاسته می‌شود و پرسنل بیمارستانی بخصوص پرستاران می‌توانند به مراجعین واقعی، خدمات بهتر و بیشتری ارائه بدهند.

 

 

تماس فوری با کارشناسان

 

بیمارانی که بیشترین بهره را از خدمات پرستاری در منزل می‌برند

متاسفانه اکثر افراد بالای 65 سال درگیر بیماری‌های مزمنی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا، بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)، بیماری‌های کلیوی، بیماری‎های کبد، مشکلات قلبی و عروقی، سکته قلبی و مغزی، آلزایمر، پارکینسون، آرتروز، رماتیسم، ضعف حرکتی، پوکی استخوان و غیره می‌شوند. البته قابل ذکر است که بیماری‌های مزمن تنفسی مثل آسم و سیستیک فیبروزیس، بیماری‌های مزمن عصبی مثل ام اس، صرع، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ASL)، سی پی یا فلج مغزی و قطع نخاع، بیماری‌های ماندگاری مانند ضعف سیستم ایمنی بدن، سرطان، HIV و ایدز و دیابت مختص افراد مسن و سالمندان نیستند و ممکن است در هر سنی بروز کنند. مهم این است که با توجه به عدم درمان قطعی این دسته از بیماری‌ها، به خوبی کنترل شوند. به عنوان مثال اکثر این بیماری‌ها نیاز به تزریق مداوم دارند که به راحتی با حضور پرستار در منزل ممکن است. در حالی که فوبیای تزریق عاملی است که گاهی مانع از انجام تزریقات توسط نزدیکان بیمار می‌شود و طبق پروتکل‌های پزشکی تزریقات داخل وریدی، داخل مفصلی و داخل صفاقی فقط باید توسط پزشکان و پرستاران متخصص و آموزش‌دیده انجام شوند. چرا که ایمن بودن تزریقات از اهمیت بالایی برخوردار است. متاسفانه طبق آمارهای جهانی، سالانه نیمی از میلیون‌ها تزریق انجام شده غیرایمن و بدون رعایت استانداردهای پزشکی هستند. از خطرات تزریقات غیرایمن می‌توان به امکان سرایت بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت C و B و HIV اشاره کرد که احتمال آن در محیط‌های بیمارستانی با وجود آلودگی‌ها و عفونت‌های معمول بیشتر است.

برای یک بیمار سرطانی، تشخیص سرطان به معنای شروع درمانی است که گاهی سال‌ها ادامه پیدا می‌کند. به همین دلیل در بسیاری از موارد، مراکز درمانی ظرفیت کافی برای ارائه خدمات شیمی‌درمانی به بیماران ندارند و طبق پروتکل‌های مشخصی ادامه درمان را تحت نظارت پرستاران متخصص به منزل بیمار ارجاع می‌دهند. اخیرا نیز محققان دریافته‌اند که مراقبت‌های پرستاری در منزل از بروز عوارض جانبی پس از شیمی‌درمانی به میزان زیادی می‌کاهد و به بیماران کمک می‌کند تا مستقلانه‌تر عمل کنند. چرا که بیماران از مدیریت بهتر علائم و عوارض جانبی خود، دنبال کردن بهتر برنامه‌های شیمی‌درمانی و عدم تاخیر در آن و بهبود کیفیت زندگی عادی خود به دلیل کاهش استرس‌ها خبر داده‌اند.

همانطور که ممکن است خودتان اطلاع داشته باشید، روند بهبود بریدگی، زخم و عفونت پوستی و لایه‌های زیرین آن در بیماران دیابتی بسیار آهسته و در مواردی هم منجر به قطع عضو شده است. به همین دلیل بیماران دیابتی بسیار مراقب وضعیت جسمی خود هستند و در صورتی که با این مشکلات مواجه شوند؛ به سرعت برای درمان به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. مراکزی که به دلیل کثرت حضور بیماران ممکن است خودشان ناقل عفونت‌های دیگری باشند. بنابراین عاقلانه است از همان ابتدا درمان را تحت نظر پزشکان و با حضور مداوم پرستار در منزل آغاز کنند. این نوید را به شما می‌دهیم که مرکز همیار سلامت اخیرا خدمات پانسمان نوین برای زخم‌های دیابتی را فراهم کرده است که خوشبختانه به لطف این خلاقیت، عوارض بیماران به حداقل رسیده است.

 

 

انواع خدمات مراقبتی و تخصصی پرستار در منزل

یک پرستار معمولا در ابتدا به بررسی وضعیت عمومی بیمار و یا سالمند می‌پردازد تا در صورت مشاهده علائم اضطراری سریعا به پزشک گزارش کند. مواردی چون بررسی سطح اکسیژن خون به کمک دستگاه پالس اکسی‌متر، بررسی سطح فشار خون سیستولیک و دیاستولیک به کمک دستگاه فشارسنج، بررسی سطح قند خون به کمک دستگاه گلوکومتر، بررسی وضعیت ضربان قلب سالمند طبق گزارشات دستگاه مانیتورینگ، مشاهده آزمایشات بیمار بخصوص آزمایش خون و انواع سونوگرافی، گرفتن نوار قلب و غیره که ضرورت انجام هرکدام بر حسب شرایط بالینی هر بیمار متفاوت خواهد بود. پس از نظارت کلی بر وضعیت بیمار، اقدام به بررسی برنامه درمانی و داروهای وی می‌کند و اینکه باید به چه روندی داروها مصرف شوند.

در واقع با مراجعات مکرر پرستار در منزل، امکان معاینات سطحی منظم، شناسایی میزان اثربخشی داروهای تجویز شده و تشخیص زودهنگام عوارض جانبی آن‌ها فراهم می‌شود تا در صورت مشاهده تداخلات احتمالی در مصرف داروها سریعا به پزشک گزارش شود. موارد زیادی مشاهده شده که به دلیل مصرف اشتباه و یا دوز بالا و کم داروها (بخصوص در مورد داروهای ضد فشار خون و داروهای ضد انعقاد خون برای بیماران قلبی) بیمار در وضعیت اورژانسی قرار گرفته و حتی در مواردی منجر به مرگ شده است. به همین دلیل طبق تجربه علاوه بر سالمندان مبتلا به آلزایمر یا پارکینسون، بیماران فلج مغزی و قطع نخاع برای نگهداری و توانبخشی (بخصوص سوندگذاری و تعویض سونداژ)، بیماران مبتلا به سکته مغزی و قلبی برای نظارت 24 ساعته بر وضعیت بالینی آن‌ها، بیماران کلیوی برای انجام دیالیز، بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی مزمن برای انجام ساکشن و اکسیژن‌درمانی، بیماران قلبی و با فشار خون بالا برای گرفتن نوار قلب و اندازه‌گیری فشار خون، واقعا به حضور پرستار متخصص در منزل نیاز دارند و رفع بسیاری از نیازهای آن‌ها در سطح توانایی خانواده آن‌ها نیست. از طرفی به دلیل کهولت سن و مشکلات حرکتی امکان جابه‌جایی مکرر آن‌ها به مراکز درمانی برای معاینات منظم نیز وجود ندارد.

 

 

تماس فوری با کارشناسان

 

از خدمات تخصصی پرستار در منزل که واقعا انجام آن‌ها از عهده اطرافیان و خانواده او خارج است می‌توان به تزریقات در منزل، سرم‌تراپی یا وصل کردن سرم، پانسمان در منزل، درمان زخم و پانسمان نوین بخصوص برای زخم‌های دیابتی، سوندگذاری (ادراری و تغذیه‌ای) و غیره اشاره کرد. در این میان تزریقات از همه مهم‌تر است؛ چرا که انجام بموقع تزریقات بعضی از داروها برای بیمارانی مانند بیماران تنفسی و تحت شیمی‌درمانی حیاتی است. می‌توانید برای انجام انواع تزریقات عضلانی، زیرجلدی، داخل وریدی، داخل پوستی، داخل مفصلی و داخل صفاقی در منزل از حضور پرستاران با تجربه مرکز همیار سلامت بهره‌مند شوید.

ممکن است به دلایل مختلفی مثل سوختگی، برش عمیق پوست که نیاز به بخیه دارد، عدم تحرک و استراحت مداوم که معمولا منجر به زخم بستر می‌شود؛ سالمند یا بیمار شما نیاز به پانسمان تخصصی و تعویض مداوم آن داشته باشد. در این حالت حضور منظم پرستار در منزل مطمئنا می‌تواند شرایط بهتری برای او نسبت به حضور در بیمارستان فراهم کند. قابل ذکر است، در صورتی که اقدام به درمان بموقع زخم بستر درجه 1 یا 2 بیمار فلج مغزی یا دچار سکته مغزی خود نکنید؛ سطح و عمق زخم پیشرفت خواهد کرد و ممکن است با عفونت سراسری بدن و خون مواجه شوید که کنترل آن با آنتی‌بیوتیک‌های قوی تزریقی هم دشوار خواهد بود.

ممکن است به دلیل ضعف بدنی شدید یا عوارض ناشی از سکته مغزی و قلبی و در مواردی آسیب مغزی یا نخاعی و معلولیت و کما، بیمار شما قدرت بلع نداشته باشد و دچار بی‌اختیاری ادرار و مدفوع شده باشد. در این شرایط به دستور پزشک احتمالا نیاز به سرم‌تراپی و یا سوندگذاری ادراری و تغذیه‌ای است که باید تحت نظارت یک پرستار انجام شود. زیرا گاهی در اثر عدم نظارت صحیح و تاخیر در تعویض سوند ادراری، سالمند دچار عفونت ادراری شدید می‌شود و باید برای مدت طولانی تحت درمان آنتی‌بیوتیک باشد تا بهبود یابد. بیماری که خود به دلیل آسیب مغزی و یا کما، احتمالا در اثر آتروفی یا تحلیل عضلانی دچار کاهش وزن شده و مطمئنا قدرت بدنی کافی برای تحمل فشار مضاعف ناشی از دریافت آنتی‌بیوتیک را ندارد. خوشبختانه طبق نظرات ارائه شده، پرستاران گزینش شده شرکت پرستاری در کرج همیار سلامت دلسوزانه و با مهارت کامل خدمات تخصصی خود را انجام می‌دهند و بیماران از این مساله رضایت کامل دارند.

قيمت پرستار در منزل

به دلیل نیاز به حضور مداوم پرستار در منزل و تامین مواد غذایی و تجهیزات پزشکی خاص، معمولا هزینه نگهداری سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن در منزل تا حدود زیادی بالا است. اما همیار سلامت به عنوان یکی از بهترین مراکز اعزام پرستار به منزل در کرج، برای آرامش خاطر بیماران و خانواده‌های آن‌ها، حداقل قیمت ممکن را برای ارائه این خدمات در نظر گرفته است. بهتر است پیش از درخواست هرگونه خدماتی از این شرکت پرستاری، با مشاورین آن تماس بگیرید تا جزئیات بیشتر هزینه‌ها را با توجه به شرایط بالینی سالمند یا بیمار شما در اختیار شما بگذارند.

سخن آخر

تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که در کنار دلسوزی و نگرانی اعضای خانواده، بهره‌مندی از تخصص یک پرستار در منزل، بهترین شرایطی است که می‌توان برای نگهداری صحیح و مناسب از یک بیمار فراهم کرد. بیماری که واقعا حیات او تا حد زیادی به کیفیت خدمات اطرافیانش بستگی دارد.

 

تماس فوری با کارشناسان

امتیاز مطلب post

2 پاسخ

 1. با سلام وواحترام

  من برای استفاده از امکاناتشون تماس گرفتم و مشاوره فوق العاده عالی و خوبی داشتن و با راهنمایی که بنده رو انجام دادن بهترین خدمات پرستاری با قیمت مناسب صورت گرفت

  باتشکر از سایت خوبتون که تواین شرایط مجبور نیستیم مراجعه کنیم به بیمارستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *