دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

اگر به تازگی طبق تجویز پزشک، باید برای مدت مشخصی از اکسیژن ساز با توجه به شرایط بالینی خود استفاده کنید؛ مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل همیار سلامت با ارائه تجهیزات پزشکی با کیفیت و قیمت مناسب، امکان اجاره اکسیژن ساز در تهران و کرج را برای شما با بهترین شرایط فراهم کرده است. یکی از مزیت‌های بزرگ این مرکز نسبت به دیگر مراکز این است که شما می‌توانید پیش از استفاده از این دستگاه در منزل، از مشاوره و راهنمایی پزشکان متخصص آن نیز در رابطه با طرز صحیح کار با آن متناسب با نیاز خود بهره‌مند شوید.

 

به لطف پیشرفت‌های علوم پزشکی، امروزه دیگر بیماران دارای مشکلات تنفسی می‌توانند به جای کپسول اکسیژن (که ظرفیت مشخصی دارد و باید مدام شارژ شود) از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند. البته دستگاه‌های اکسیژن ساز قدیمی حجیم و سنگین بودند و بیماران امکان استفاده از آن‌ها در مسافرت یا بیرون از منزل را نداشتند. اما در حال حاضر علاوه بر اینکه دستگاه‌های اکسیژن ساز خانگی کوچک‌تر و سبک‌تر شده‌اند، دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل یا پرتابل نیز به بازار آمده‌اند و به راحتی امکان حمل آن وجود دارد. در ادامه این مطلب می‌توانید با نحوه کار دستگاه اکسیژن ساز و ویژگی‌های انواع آن آشنا شوید.

دستگاه اکسیژن ساز نوعی دستگاه پزشکی است که برای رساندن اکسیژن به افراد دارای اختلالات تنفسی استفاده می‌شود. افرادی که غلظت اکسیژن در خون آن‌ها کمتر از حد نرمال است، غالباً برای جایگزینی آن به این دستگاه نیاز دارند. اصولا امکان ارائه این دستگاه تخصصی بدون ارزیابی کامل وضعیت بالینی شما توسط پزشک وجود ندارد. پزشک نیز به طور معمول راهنمایی‌های لازم را برای استفاده صحیح از آن در منزل یا هنگام مسافرت ذکر می‌کند. دستگاه اکسیژن ساز با فیلتر کردن هوای اطراف و تخلیص گاز اکسیژن و سپس فشرده‌سازی آن، امکان ارائه اکسیژن مورد نیاز بیمار به کمک کانولا بینی یا ماسک مخصوص را دارد. در حالت عادی 21% از هوا گاز اکسیژن است که با حذف گاز نیتروژن آن توسط دستگاه، خلوص گاز اکسیژن خروجی به 90 تا 95% می‌رسد. به کمک رابط کاربری الکترونیکی موجود در آن، می‌توانید سطح غلظت اکسیژن مورد نیاز خود را تنظیم کنید. چرا که طبق تجربه، سطح اکسیژن مورد نیاز بیماران در هنگام استراحت، خواب و ورزش تا حدودی متفاوت است. اصولا میزان خروجی متمرکز اکسیژن در این دستگاه با واحد LPM (لیتر در دقیقه) اندازه‌گیری می‌شود.

مشاوره رایگان جهت و خرید یا اجاره اکسیژن ساز در تهران و کرج:

دفتر تهران: 02126324158

دفتر کرج: 02632534658

تلفن همراه : 09195113570 – 09211877823

موارد و دلایل استفاده از دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دلایل زیادی برای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد و پزشکان می‌توانند اکسیژن درمانی را در موارد مختلف پزشکی به بیماران خود توصیه کنند. به طور معمول، ریه‌های شما اکسیژن هوا را جذب و آن را به جریان خون منتقل می‌کنند. اگر اخیراً به کمک دستگاه پالس اکسی‌متری مشخص شده است که سطح اکسیژن خون شما کم است، ممکن است پزشک شما اکسیژن درمانی کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت توسط انواع دستگاه اکسیژن تنفسی را توصیه کند. شرایط حاد معمولاً به اکسیژن‌درمانی کوتاه‌مدت نیاز دارند. در صورتی که برخی از شرایط تنفسی خاص یا مزمن به کمک اکسیژن‌درمانی طولانی‌مدت برطرف می‌شوند. در ادامه به این شرایط حاد اشاره شده است:

1. آسم

در این وضعیت مجاری تنفسی شما ملتهب شده و با تولید مخاط زیاد تنفس را دشوار می‌کند. در حالی که داروهای زیادی وجود دارد که می‌توانند آسم را درمان و کنترل کنند، اما در شرایط وقوع حمله آسم و بعد از آن، وجود یک دستگاه اکسیژن ساز برای تامین سطح بالایی از اکسیژن در خون ضروری است.

2. ذات الریه

 ذات الریه عفونتی است که در آن کیسه‌های هوایی ریه‌ها ملتهب و در بسیاری از موارد پر از مایع می‌شوند. معمولا اکسیژن‌درمانی برای بسیاری از بیماران ذات الریه تجویز می‌شود و نتایج بالینی خوبی نیز مشاهده شده است.

3. سندرم دیسترس تنفسی (RDS)

 این سندرم نوعی اختلال تنفسی است که بیشتر نوزادان تازه متولد شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به ویژه نوزادانی که شش هفته قبل از تاریخ زایمان (یا قبل‌تر از آن) متولد می‌شوند. اکسیژن‌درمانی با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز به کاهش اکسیژن در جریان خون و ریه نوزادان کمک می‌کند تا عوارض بعدی را کاهش دهد.

4. دیسپلازی برونکوپولمونری (BPD)

 نوزادانی که از RDS رنج می‌برند نیز خطر بیشتری برای ابتلا به BPD دارند. این یک بیماری شدید ریوی است که نیاز به پشتیبانی تنفسی طولانی‌مدت با انواع دستگاه کمک تنفسی مانند دستگاه اکسیژن ساز خانگی یا قابل حمل دارد.

در برخی موارد پس از جراحی، ممکن است برای مدت کوتاهی به اکسیژن‌درمانی نیاز داشته باشید. همانطور که ذکر شد، برخی از شرایط مزمن نیاز به استفاده طولانی‌مدت از دستگاه اکسیژن ساز را دارند. شرایطی مانند:

1. بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)

 این بیماری در حال حاضر حدود 16 میلیون نفر در جهان را تحت تأثیر قرار داده است، اما خوشبختانه به کمک یک اکسیژن ساز قابل کنترل است. زیرا در زمان ابتلا به COPD و آسیب مزمن ریه، جذب اکسیژن کافی برای ریه‌ها دشوار می‌شود.

2. سیستیک فیبروزیس

 این وضعیت تهدیدکننده زندگی ارثی است و باعث ایجاد آسیب به دستگاه گوارش و ریه‌ها می‌شود. سیستیک فیبروزیس به عنوان یک بیماری نادر، سلول‌های بدن که مسئول تولید مایعات و ترشحات هستند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نتیجه کیفیت ترشحات تغییر کرده و محلول چسبنده و غلیظ‌تری ایجاد می‌شود که مجاری و لوله‌های تنفسی و گوارشی را به هم متصل می‌کند. در این شرایط امکان تنفس نرمال از بیمار سلب می‌شود و برای مدت طولانی نیاز به استفاده از دستگاه اکسیژن ساز به خصوص دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل برای استفاده در همه مکان‌ها دارد.

3. آپنه خواب

 آپنه خواب نوعی اختلال خواب است که می‌تواند باعث توقف تنفس فرد به صورت پراکنده در طول خواب شود. معمولاً درمان این بیماری به کمک دستگاه سی پپ (CPAP) یا بای پپ (BIPAP)، کاهش وزن و انجام تمرینات بدنی خاص ممکن می‌شود، اما برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب شدید برای مدت مشخصی نیاز به اکسیژن‌درمانی دارند.

بیماران در گذشته برای اکسیژن‌درمانی عمدتاً از کپسول‌های اکسیژن تحت فشار استفاده می‌کردند. اگرچه بسیار کارآمد هستند؛ اما از آنجایی که پس از اتمام اکسیژن موجود در آن‌ها نیاز به شارژ مداوم است و از نظر ایمنی کمی خطرناک هستند (احتمال انفجار وجود دارد)، به همین دلیل امروزه پزشکان بیشتر استفاده از انواع دستگاه اکسیژن ساز (دستگاه اکسیژن ساز خانگی و دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل) را توصیه می‌کنند. تنها تفاوت دستگاه اکسیژن ساز خانگی با قابل حمل این است که کمی سایز آن بزرگتر است و به علت اتصال به جریان برق شهری در یک جا ثابت می‌باشد. در حالی که دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل با باطری کار می‌کنند (امکان شارژ مداوم آن‌ وجود دارد) و به همین دلیل قیمت بیشتری دارند. اگر در کرج ساکن هستید، خوشبختانه مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل همیار سلامت، امکان اجاره هر دو نوع دستگاه اکسیژن ساز را برای شما فراهم کرده است.

آیا برای استفاده از اکسیژن ساز نیاز به دستور پزشک است؟

بله، برای تهیه و استفاده از این دستگاه به نسخه پزشک نیاز است. چرا که باید تحت نظارت و ویزیت پزشک در منزل استفاده شود و از نظر پزشکی، دریافت دوز بالای اکسیژن سمی محسوب می‌شود و می‌تواند باعث آسیب به ریه‌ها شود. اما در صورت استفاده صحیح، می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد و به بیماران اجازه دهد فعالیت‌های عادی روزمره خود را از سر بگیرند. دلیل دیگری که شما باید به دستور پزشک از این دستگاه استفاده کنید این است که باید از قبل با توجه به وضعیت بالینی خود بدانید که بدن شما به چه میزان اکسیژن نیاز دارد. این مساله برای هر بیمار متفاوت است و پزشک نیز با توجه به نتیجه آزمایش گاز خون شریانی و تست پیاده‎روی با وجود دستگاه پالس اکسی‌متری، میزان کافی آن را در شرایط مختلف زندگی مانند خواب و ورزش اعلام می‌کند.

کدام یک از دستگاه‌های اکسیژن ساز برای شما مناسب تر است؟

از آنجایی که دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل کوچک‌تر از نوع خانگی یا بیمارستانی آن هستند، به همین دلیل معمولا از قابلیت اکسیژن‌رسانی محدودتری برخوردار می‌باشند. اصولا اکسیژن دستگاه‌های اکسیژن ساز، به دو شکل دوز-پالس یا جریان مداوم به بیمار تحویل داده می‌شود. مثلا بیشتر دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل موجود به شکل دوز-پالس هستند، اما چند دستگاه نیز وجود دارد که می‌توانند تا 3 لیتر در دقیقه اکسیژن غلیظ را به شکل جریان مداوم تحویل دهند. برای تشخیص اینکه کدام یک از دستگاه‌های اکسیژن ساز برای شما مناسب‌تر است، باید اطلاعاتی از میزان نیاز خود به اکسیژن برای فعالیت‌های روزانه، خواب و ورزش به پزشک ارائه دهید. گاهی به تشخیص پزشک، وجود یک دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل برای شما کافی نیست و باید علاوه بر آن، در زمان‌هایی که در منزل هستید (به خصوص در زمان خواب) از اکسیژن ساز خانگی استفاده کنید.

 

پس از آگاهی شما از میزان نیاز روزانه خود به اکسیژن، باید در مورد مدل دستگاه که بتواند بهترین طیف اکسیژن‌رسانی را متناسب با سبک زندگی شما ارائه دهد؛ تصمیم بگیرید. اصولا دستگاه‌هایی با قابلیت جریان مداوم، همیشه صرف نظر از تعداد تنفس شما میزان مشخصی از اکسیژن را تحویل می‌دهند. بنابراین اگر طبق نظر پزشک به 3 لیتر اکسیژن در دقیقه نیاز دارید، این مقدار اکسیژن در طول یک دقیقه به شما تحویل داده می‌شود؛ چه در هر دقیقه 20 بار نفس بکشید و چه 10 بار. اما دستگاه‌های با قابلیت دوز-پالس، دارای سطوح تنظیم منحصربه‌فردی هستند و می‌توانند مقادیر مختلف اکسیژن را در هر دقیقه تحویل دهند. بنابراین بسیار مهم است که اطلاعات دقیقی در مورد نیاز خود به اکسیژن داشته باشید و پیش از خرید یا اجاره اکسیژن ساز به قابلیت‌های آن توجه کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که دستگاهی تهیه کنید که بتواند در آینده نیز نیازهای شما را تامین کند. به عنوان مثال، اگر احتمالا وضعیت ریه شما به مرور زمان بدتر شود و به اکسیژن مکمل بیشتری نیاز داشته باشید، احتمالا اجاره اکسیژن ساز خانگی و جریان مداوم برای شما مناسب‌تر است. 

سخن آخر

با توجه به افزایش مداوم قیمت دلار در کشور، می‌توان به صراحت گفت که بسیاری از خانواده‌ها دیگر امکان خرید یک دستگاه اکسیژن ساز مناسب برای فرزند یا یکی از اعضای خانواده خود ندارند. به همین دلیل مدت مدیدی است که مرکز خدمات پزشکی و پرستاری همیار سلامت، تصمیم به تامین نیاز عزیزان ساکن تهران و کرج به این دستگاه را گرفته است. 

 

مشاوره رایگان جهت و خرید یا اجاره اکسیژن ساز در تهران و کرج:

دفتر تهران: 02126324158

دفتر کرج: 02632534658

تلفن همراه : 09195113570 – 09211877823

 

منابع:

www.cpap.com

www.oxygenconcentratorstore.com

www.oxygenconcentratorstore.com

www.sciencedirect.com

 • icon@2x نیاز به تماس فوری دارید ؟
 • icon@2x تماس فوری با دفتر تهران
 • icon@2x تماس فوری با دفتر کرج

11 پاسخ

 1. با سلام
  لطفا تعرفه دستگاه اکسیژن ساز تهران رو بفرمایید، و اینکه چقدر زمان می‌بره دستمون برسه؟

  1. درود.
   لطفا جهت دریافت مشاوره رایگان برای خرید یا اجاره اکسیژن ساز با مرکز در تماس باشید.

   دفتر تهران: 02126324158

   دفتر کرج: 02632534658 – 02632402801

   تلفن همراه : 09195113570 – 09211877823

  1. درود.
   جهت دریافت تعرفه ویزیت پزشک در منزل لطفا با مرکز در تماس باشید.
   دفتر تهران: 02126324158
   تلفن همراه : 09195113570 – 09211877823

 2. سلام. چرا قیمت‌ها رو ارائه ندادید؟
  من آموزش سرچ نکردم که شما فقط آموزش استفاده از دستگاه رو برامون گذاشتید. عزیز جان قیمت هم واجبه درج بشه. یا اینکه قصد دیگه ای داشته باشید (بالا بردن قیمت، فشار به متقاضی جهت فروش گران‌تر و بجیب زدن سود بیشتر)
  متاسفم.

  1. درود.
   لطفا برای استعلام قیمت اکسیژن ساز با شماره های 09195113570 – 09211877823 در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *