همیار سلامت | ارائه دهنده انواع خدمات پزشکی و پرستاری

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان ما همه روزه از ساعت 8 الی 23 پاسخگوی تماس شما هستند.

دستگاه ساکشن پزشکی

دستگاه ساکشن پزشکی برای کسانی که بیمار بد حال در منزل دارند جهت تخلیه ترشحات حلق، بینی، لوله تراشه و گلو بیمار حیاتی است. بدون شک برای انجام ساکشن در منزل، نیاز به خرید یا اجاره دستگاه ساکشن وجود دارد.
از آنجایی که هدف اصلی همیار سلامت ایجاد احساس امنیت و آرامش برای بیماران و خانواده آن‌ها است، این مجموعه در تلاش است تا بستگان بیمار کمترین درگیری را برای پیدا کردن تجهیزات موردنیاز بیماران خود از جمله دستگاه ساکشن پزشکی، داشته باشند. از سوی دیگر خرید دستگاه ساکشن پزشکی در بسیاری از موارد مقرون‌به‌صرفه نیست بنابراین مجموعه همیار سلامت علاوه بر ارائه خدمات ساکشن در منزل، دستگاه ساکشن ریه را نیز به خانواده‌های بیماران اجاره می‌دهد.

دستگاه ساکشن چیست؟

دستگاه‌های ساکشن یا آسپیراتور به‌طور گسترده در محیط‌های بالینی و منازل بیماران استفاده می‌شوند. با مکش، این دستگاه‌ها می‌توان مایعات یا سایر مواد اضافی را از طریق یک لوله با استفاده از خلأ به خارج از بدن هدایت کرد. دستگاه‌های ساکشن معمولاً برای خارج کردن مواد اضافی مانند خون در حین جراحی، بزاق، مخاط و استفراغ از راه هوایی بیمار استفاده می‌شوند. دستگاه ساکشن به حذف مواد زائد، عفونت، خون و … از قسمت‌های مختلف بدن بیمار کمک می‌کند. در واقع دستگاه ساکشن پزشکی از یک پمپ برای ایجاد خلأ استفاده می‌کند و با ایجاد فشار منفی، هوا و مایعات را از ناحیه موردنظر در بدن بیمار خارج می‌کند.

بسته به اینکه بخواهیم مواد را از کدام قسمت بدن تخلیه کنیم باید از دستگاه ساکشن با قدرت مختلف استفاده کنیم. به عنوان مثال، تخلیه مواد از داخل بدن به مقدار معینی قدرت معینی می‌طلبد و تخلیه عفونت در ناحیه شکم یا گوش به قدرت متفاوتی نیاز دارد.

 

تماس فوری با کارشناسان

انواع دستگاه ساکشن ریه

دستگاه‌های ساکشن خانگی بر اساس عوامل مختلفی طبقه‌بندی شوند که عبارت‌اند از:

• بر اساس قدرت مکش

بر اساس قدرت مکش دستگاه‌های ساکشن به سه گروه زیر تقسیم می‌شوند:
1- دستگاه‌های ساکشن با قدرت ایجاد خلأ بالا (P>60kpa): این دستگاه‌ها برای محیط‌های بیمارستانی و مراکز درمانی مناسب‌ هستند.
2- دستگاه‌های ساکشن با قدرت ایجاد خلأ متوسط (P>20kpa): این دستگاه‌ها برای انجام عمل‌های سرپایی در مطب‌ها به کار می‌روند.
3- دستگاه‌های ساکشن با قدرت ایجاد خلأ پائین: این دستگاه‌های ساکشن پزشکی برای استفاده در منزل طراحی شده‌اند.

 

• بر اساس حجم و تعداد مخزن

به‌طور کلی دستگاه‌های ساکشن یا به صورت تک محفظه‌ای یا به صورت دو محفظه‌ای طراحی می‌شوند. حجم محفظه‌ها می‌تواند بین ۱/۵، ۲/۵، ۴ لیتر متغیر باشد. بسته به اینکه دستگاه ساکشن برای چه کاربردی استفاده می‌شود حجم موردنیاز انتخاب می‌شود. جنس این محفظه می‌تواند شیشه‌ای یا پلاستیکی باشد.

• بر اساس قابلیت حمل
1- دستگاه‌های ساکشن قابل‌حمل یا پرتابل (Portable):
دستگاه‌های ساکشن قابل‌حمل وزن کمی دارند و به شکلی طراحی شده‌اند که توسط بیمار قابل‌حمل هستند. این دستگاه‌ها دارای درجه مکش متفاوت هستند که با توجه به نیاز بیمار و دستور پزشک قابل تنظیم است.

2- دستگاه‌های ساکشن مرکزی (Central):
دستگاه‌های ساکشن مرکزی را می‌توان در جای دلخواه نصب کرد ولی برخلاف دستگاه‌های ساکشن پرتابل، امکان جابجایی و انتقال این دستگاه وجود ندارد. وزن و سایز این دستگاه‌های ساکشن زیاد است و دارای مخازن یک یا چند بار مصرف هستند.

• بر اساس نوع کاربرد:
بر اساس نوع کاربرد ساکشن ها به انواع خانگی، بیمارستانی و آمبولانسی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این دستگاه‌های ساکشن دارای قدرت مکش و حجم محفظه مخصوص به خود است.

 

تماس فوری با کارشناسان

 

 

اجاره دستگاه ساکشن

 

کاربردهای دستگاه ساکشن پزشکی

با استفاده از دستگاه ساکشن ترشحاتی را که مانع از عملکرد طبیعی ارگان‌های می‌شوند، حذف می‌کنیم. معمولاً از دستگاه ساکشن برای باز کردن مجاری تنفسی بیمار استفاده می‌شود. راه‌های تنفسی بیمار، می‌تواند به‌وسیله‌ خون، استفراغ، ترشحات و …مسدود شود؛ بنابراین حذف این مایعات اضافی، علاوه بر تسهیل تنفس فرد، مانع از رشد میکرو ارگانیسم‌ها در این قسمت‌ها می‌شود. این ترشحات معمولاً با سرفه از ریه خارج نمی‌شوند در نتیجه استفاده از این دستگاه‌ها جهت تخلیه ترشحات بسیار کاربردی است. سایر کاربردهای دستگاه ساکشن عبارت‌اند از:
• پاک کردن گوش
• ایجاد نعوظ
• مکش خون در هنگام عمل جراحی
• امور دندانپزشکی
• تخلیه آبسه
• امور زیبایی و…

استفاده از دستگاه ساکشن در منزل

از ساکشن (suction) راه هوایی بیمار برای خارج کردن ترشحات از دهان و گلو استفاده می‌شود تا اکسیژن و هوای کافی به ریه‌های بیمار برسد. برای این کار به یک دستگاه ساکشن مناسب نیاز است. برای جلوگیری از کمبود اکسیژن بیمار لازم است هر بار ساکشن بیشتر از 10-15 ثانیه طول نکشد و بین هر بار ساکشن 1-3 دقیقه فاصله باشد. قبل از ساکشن باید اکسیژن 100% به بیمار داده شود و زمان ساکشن کمتر از 15 ثانیه باشد. ساکشن راه هوایی یک روش استریل است. در حین انجام این کار باید از دستکش استریل و سوند مناسب (1/2 قطر لوله تراشه) استفاده شود.

فشار دستگاه ساکشن نباید کمتر از 120 میلی‌متر باشد. به کمک رابط ساکشن (Y) بدون مکش وارد دهان یا بینی شده سپس ساکشن را روشن کنید در نهایت لوله ساکشن را با چرخاندن خارج کنید. از آب مقطر استفاده نکنید مگر اینکه ترشحات بسیار غلیظ باشد. ساکشن یک فرآیند روتین نیست و باید فقط در صورت لزوم انجام شود. برای جلوگیری از وارد شدن ترشحات به ریه بهتر است پوزیشن بیمار حالت نیمه نشسته تا 45 درجه باشد.

عوارض ساکشن عبارتند از افزایش یا کاهش ضربان قلب، کمبود اکسیژن، ایست قلبی، صدمه و خونریزی راه هوایی، عفونت ریه، افزایش فشار مغز (ICP) بنابراین بهتر است حتی‌المقدور ساکشن توسط پرستار یا پزشک انجام شود. جهت دریافت مشاوره در این زمینه می‌توانید با مرکز همیار سلامت تماس حاصل نمایید.

اجاره دستگاه ساکشن در تهران

در صورتی که قصد اجاره دستگاه ساکشن و استعلام قیمت اجاره تجهیزات پزشکی در تهران را دارید با مرکز خدمات پزشکی و پرستاری همیار سلامت  تماس بگیرید. اجاره دستگاه ساکشن از مرکز همیار سلامت در تهران به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه است. تحویل تجهیزات در مرکز انجام می‌گیرد و در صورت ارسال تجهیزات به منزل یا ارسال به شهرهای دیگر، هزینه حمل‌ونقل تجهیزات به عهده مشتری است.

اجاره دستگاه ساکشن در کرج

دستگاه ساکشن ریه توسط یک پمپ مکش و با ایجاد خلأ و فشار منفی، هوا و مایعات را به درون خود می‌کشد. این دستگاه برای جمع‌آوری ترشحات راه‌های هوایی و همچنین خون در ناحیه جراحی برای دید بهتر، مورداستفاده قرار می‌گیرد. مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل همیار سلامت با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان، آماده ارائه کلیه خدمات پرستاری و اجاره انواع تجهیزات پزشکی از جمله دستگاه ساکشن جهت استفاده در منزل در کرج است.

 

تماس فوری با کارشناسان

مزایای اجاره ساکشن و انجام ساکشن در منزل

دستگاه ساکشن خانگی که در اصطلاح آسپیراتور نامیده می‌شود، دستگاهی است که با استفاده از فشار منفی ایجاد شده توسط یک پمپ خلأ امکان مکش مایعات شامل چرک، خون، ترشحات، چربی و مایعات میان بافتی را فراهم می‌کند.

به عبارت دیگر از این وسیله برای خارج کردن مایعات عفونی مترشحه از دستگاه تنفس و همچنین خون حاصل از شکاف ایجاد شده حین جراحی‌ها استفاده می‌شود و به همین دلیل این وسیله از آلوده‌ترین تجهیزات مورداستفاده در مراکز درمانی است. آلودگی بیش‌ازحد دستگاه ساکشن در مراکز درمانی و همچنین نظافت ناقص و عدم سرویس مناسب این دستگاه‌ها از جمله مواردی است که به سلامتی لطمه می‌زند؛ بنابراین اجاره دستگاه ساکشن یک راه‌حل مناسب برای رعایت هرچه بیشتر این نکات بهداشتی است.

نتیجه‌گیری

علم پزشکی هر روز در حال پیشرفت است و این امر باعث شده است که پزشکان بتوانند بهتر و سریع‌تر به بیماران خدمات رسانی کنند. این علم ارزشمند از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات بزرگ بسیاری شده و توانسته است با گذراندن آزمون و خطا به نتایج ارزنده‌ای دست یابد. تجهیزات زیادی نیز در این زمینه پدید آمده است که یکی از آن‌ها دستگاه ساکشن ریه است. این دستگاه با عملکرد مؤثر و مدرن خود توانسته است با بازکردن راه هوایی و تسهیل روند درمان، جان افراد زیادی را نجات دهد. بسیاری از کودکان توانسته‌اند با این وسیله زندگی کنند و شانس دیگری برای حضور در این دنیا پیدا کنند. با وجود عوارض جانبی احتمالی که این دستگاه ممکن است داشته باشد، مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن است که می‌توان برای نجات جان یک انسان، آن‌ها را نادیده گرفت. جهت اجاره تجهیزات پزشکی در منزل، اجاره ونتیلاتور، ویزیت پزشک در منزل و دیگر خدمات پزشکی و پرستاری در منزل همیار سلامت با مرکز در تماس باشید.

 

تماس فوری با کارشناسان

امتیاز مطلب post

همیار سلامت | ارائه دهنده انواع خدمات پزشکی و پرستاری

با گذشت سال ها فعالیت در حوزه مراقبتی و پرستاری، در همیار سلامت تجربه بی نظیری در زمینه خدمات پرستاری و تجهیزات سلامتی و مراقبتی کسب کرده ایم.

ارائـه خدمات تـخصصـی پرستاری و پزشکی در همیار سلامت شامل موارد ،بسیاری اعم از ویزیت پزشک عمومی و متخـصص در منزل شخصی شما، پرستاری از سالمند در منزل، پانسمان نوین و زخم دیابتی، انواع تست ها، خدمات آزمایشـگاهـی، پرستاری از مـددجویان نیازمند مراقبت های ویژه فراهــم نمودن و اجـــاره انواع لوازم و تجــهیـزات پزشکی حـرفــه ای تـنها گوشه ای از تخصص ها و خدمات همیار سلامت میباشد.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان ما همه روزه از ساعت 8 الی 23 پاسخگوی تماس شما هستند.

همیار سلامت - خدمات پرستاری و پزشکی در منزل تهران و کرج
درخواست های محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.